A bright, cheerful scent for summer, that is the image Escada is known for. The German fashion house releases a new limited summer fragrance every year, currently Party Love, and alongside it we also list classics such as Especially Escada, Magnetism or Show me Love.
Most bottles come as eau de parfum, a few as eau de toilette, in sizes ranging from 30 ml up to 100 ml.
On perfumeprices.info we work out the price per ml, so even when bottle sizes differ you can see which offer is really the cheapest, and whether the bigger bottle is worth it.
Cheapest size per fragrance from Escada
Escada: 1 fragrances with at least 2 shops delivering to Czechia, cheapest total price from 1 634,32 Kč, as of 30.09.2026.
| Fragrance | Size | Total price | Price per ml | Cheapest shop | Shops |
|---|---|---|---|---|---|
| Yum me Sunny Eau de Parfum | 30 ml | 1 634,32 Kč | 54,48 Kč per ml | Kastner & Öhler | 2 shops |
| Celebrate N.O.W. Eau de Parfum | 30 ml | 1 716,34 Kč | 57,21 Kč per ml | Beautywelt | 1 shop |
| Especially Escada Eau de Parfum | 30 ml | 1 850,35 Kč | 61,68 Kč per ml | Beautywelt | 1 shop |
| Magnetism Eau de Parfum | 50 ml | 2 071,03 Kč | 41,42 Kč per ml | Beautywelt | 1 shop |
| Party Love Eau de Parfum | 30 ml | 1 546,93 Kč | 51,56 Kč per ml | Beautywelt | 1 shop |
| Show me Love Eau de Parfum | 30 ml | 1 441,47 Kč | 48,05 Kč per ml | Beautywelt | 1 shop |
Celebrate N.O.W.
Eau de Parfum · 30 · 50 ml
from 1 716,34 Kč
Especially Escada
Eau de Parfum · 30 · 50 · 75 ml
from 1 850,35 Kč
Magnetism
Eau de Parfum · 50 · 75 ml
from 2 071,03 Kč
Party Love
Eau de Parfum · 30 · 50 · 100 ml
from 1 546,93 Kč
Show me Love
Eau de Parfum · 30 · 50 ml
from 1 441,47 Kč
Yum me Sunny
Eau de Parfum · 30 · 50 · 100 ml
from 1 634,32 Kč

