Amethyst Eclat
Eau de Parfum · 100 ml
from £25.76
Encre Noire
Eau de Toilette · 50 · 100 ml
from £25.76
Encre Noire Sport
Eau de Toilette · 100 ml
from £36.94
Fleur De Cristal Perfume
Eau de Parfum · 100 ml
from £107.38
L'Amour
Eau de Parfum · 30 · 100 ml
from £31.71
Le
Eau de Parfum · 50 · 100 ml
from £33.21
Les Compositions Parfumees Pink Paradise
Eau de Parfum · 100 ml
from £74.88
Les Compositions ées Imperial Green
Eau de Parfum · 100 ml
from £73.38
Les Compositions ées Infinite Shine
Eau de Parfum · 100 ml
from £73.38
Noir Premier Fruits Du Mouvement Perfume - Unisex 1977
Eau de Parfum · 100 ml
from £171.52
Noir Premier Or Intemporel 1888
Eau de Parfum · 100 ml
from £138.87
Perles de Lalique
Eau de Parfum · 50 · 100 ml
from £30.95
Pour Homme Lion
Eau de Parfum · 125 ml
from £43.26
Satine
Eau de Parfum · 50 · 100 ml
from £24.28
Soleil
Eau de Parfum · 30 · 50 · 100 ml
from £13.18
Soleil Vibrant
Eau de Parfum · 50 · 100 ml
from £48.09
Vanille Acapulco Room
Parfum · 100 ml
from £34.69
Vetiver Bali Indonesie Diffuser
Parfum · 200 ml
from £46.59
Soleil, Encre Noire, Perles de Lalique and Amethyst are some of the fragrances you will find under the Lalique name, a French house originally known for crystal glass that has been producing perfumes for a long time as well. We list close to fifty Lalique products, most of them Eau de Parfum, with only a smaller share sold as Eau de Toilette or in other concentrations. Bottle sizes stretch from small flacons all the way up to large 200 ml bottles, so there is a fit for very different kinds of use.
Why the comparison is worth it
Since Lalique fragrances are priced differently depending on the shop and country, we show you both the final price including shipping and the price per milliliter, so you can judge the actual value rather than just the sticker price.
Overview: cheapest size per fragrance from Lalique+
Lalique: 3 fragrances with at least 2 shops delivering to the United Kingdom, cheapest total price from £25.76, as of 30.09.2026.
| Fragrance | Size | Total price | Price per ml | Cheapest shop | Shops |
|---|---|---|---|---|---|
| Encre Noire Eau de Toilette | 100 ml | £25.76 | £0.26 per ml | The Beauty Store | 2 shops |
| Le Eau de Parfum | 100 ml | £33.21 | £0.33 per ml | The Beauty Store | 2 shops |
| Perles de Lalique Eau de Parfum | 100 ml | £30.95 | £0.31 per ml | The Beauty Store | 2 shops |
| Amethyst Eclat Eau de Parfum | 100 ml | £25.76 | £0.26 per ml | The Beauty Store | 1 shop |
| Encre Noire Sport Eau de Toilette | 100 ml | approx. £36.94 | £0.37 per ml | FragranceShop | 1 shop |
| Fleur De Cristal Perfume Eau de Parfum | 100 ml | approx. £107.38 | £1.07 per ml | FragranceShop | 1 shop |
| L'Amour Eau de Parfum | 100 ml | £31.71 | £0.32 per ml | The Beauty Store | 1 shop |
| Les Compositions Parfumees Pink Paradise Eau de Parfum | 100 ml | £74.88 | £0.75 per ml | The Beauty Store | 1 shop |
| Les Compositions ées Imperial Green Eau de Parfum | 100 ml | £73.38 | £0.73 per ml | The Beauty Store | 1 shop |
| Les Compositions ées Infinite Shine Eau de Parfum | 100 ml | £73.38 | £0.73 per ml | The Beauty Store | 1 shop |
| Noir Premier Fruits Du Mouvement Perfume - Unisex 1977 Eau de Parfum | 100 ml | approx. £171.52 | £1.72 per ml | FragranceShop | 1 shop |
| Noir Premier Or Intemporel 1888 Eau de Parfum | 100 ml | £138.87 | £1.39 per ml | The Beauty Store | 1 shop |
| Pour Homme Lion Eau de Parfum | 125 ml | approx. £43.26 | £0.35 per ml | FragranceShop | 1 shop |
| Satine Eau de Parfum | 50 ml | £24.28 | £0.49 per ml | The Beauty Store | 1 shop |
| Soleil Eau de Parfum | 30 ml | £13.18 | £0.44 per ml | The Beauty Store | 1 shop |
| Soleil Vibrant Eau de Parfum | 100 ml | £48.09 | £0.48 per ml | The Beauty Store | 1 shop |
| Vanille Acapulco Room Parfum | 100 ml | £34.69 | £0.35 per ml | The Beauty Store | 1 shop |
| Vetiver Bali Indonesie Diffuser Parfum | 200 ml | £46.59 | £0.23 per ml | The Beauty Store | 1 shop |