perfumeprices

Home › Clinique › Happy Heart Perfume

The lowest total price for Clinique Happy Heart Perfume 100 ml to the United Kingdom is £41.86 at The Beauty Store today (as of 30.09.2026).

Answers at a glance

Where is Clinique Happy Heart Perfume 100 ml cheapest to the United Kingdom? Delivered by The Beauty Store for £41.86 total (as of 30.09.2026).

Is it worth ordering Clinique Happy Heart Perfume 100 ml from abroad? Not really: domestically it costs £41.86 at The Beauty Store, which is cheaper than the estimated £43.39 from FragranceShop abroad - a difference of £1.53 or 3.5 % (as of 30.09.2026).

Which size of Clinique Happy Heart Perfume Parfum is cheapest per ml? Cheapest per ml is 100 ml. Total price divided by ml: 50 ml: £0.60 per ml · 100 ml: £0.42 per ml (as of 30.09.2026).

Is there a voucher or cashback for Clinique Happy Heart Perfume 100 ml? Yes, 2 % cashback via Coin7 at The Beauty Store.

Clinique Happy Heart Perfume 100 ml

Clinique

Happy Heart Perfume

Parfum

Concentration
Size
50 ml

All offers

Total price delivered to the United Kingdom, with estimated customs and import tax for shops abroad.

Best price
Clinique Happy Heart Perfume The Beauty Store More about this shop Clinique Happy Heart Perfume · Parfum · 100 ml Shipping from the United Kingdom £41.86Total price · £0.42 per ml
Price£38.91
Shipping£2.95
Go to shop Buy with 2 % cashback on to Coin7 sign up →

After signing up you go straight to the shop. Please do not come back through us to the shop afterwards, or the cashback will not be tracked.

Clinique Happy Heart Perfume FragranceShop Clinique Happy Heart Perfume · Parfum · 100 ml Shipping from the United States £43.39Total price · £0.43 per ml
Price£21.10
Shipping£15.06
Customs duty (perfume 0 %)£0.00
Import tax 20 %, charged at checkout+£7.23
per official rules, as of 29.09.2026
Delivery company Royal MailCHEAPEST Customs handling fee on delivery +£0.00

The shop does not name a delivery company.

Fee per Royal Mail price list, as of 30.09.2026

Go to shop Buy with 2.5 % cashback on to Coin7 sign up →

After signing up you go straight to the shop. Please do not come back through us to the shop afterwards, or the cashback will not be tracked.

Clinique Happy Heart Perfume Perfumeza Clinique Happy Heart Perfume · Parfum · 100 ml Shipping from Sweden £57.60Total price · £0.58 per ml
Price£48.00
Shipping£0.00
Customs duty (perfume 0 %)£0.00
Import tax 20 %, charged at checkout+£9.60
per official rules, as of 29.09.2026
Delivery company Royal MailCHEAPEST Customs handling fee on delivery +£0.00

The shop does not name a delivery company.

Fee per Royal Mail price list, as of 30.09.2026

Everything about Clinique Happy Heart Perfume+

Price & buying

Where is Clinique Happy Heart Perfume 100 ml cheapest to the United Kingdom?+
Delivered by The Beauty Store for £41.86 total (as of 30.09.2026).
How much is Clinique Happy Heart Perfume 100 ml to the United Kingdom?+
From £41.86 total price at The Beauty Store today. Breakdown: Price £38.91 + Shipping £2.95 = £41.86. We compared 3 offers (as of 30.09.2026).
Which size of Clinique Happy Heart Perfume Parfum is cheapest per ml?+
Cheapest per ml is 100 ml. Total price divided by ml: 50 ml: £0.60 per ml · 100 ml: £0.42 per ml (as of 30.09.2026).
Is the bigger bottle of Clinique Happy Heart Perfume worth it?+
Yes. 100 ml cost £0.42 per ml, 50 ml cost £0.60 per ml. The big bottle is 29.9 % cheaper per ml (as of 30.09.2026).
Is there a voucher or cashback for Clinique Happy Heart Perfume 100 ml?+
Yes, 2 % cashback via Coin7 at The Beauty Store.

International

How much is the import tax to the United Kingdom?+
20 %, charged on goods value plus shipping plus duty. Example FragranceShop: (£21.10 + £15.06 + £0.00) × 20 % = £7.23. As of 29.09.2026. Up to the threshold the shop charges the tax at checkout, you still pay it.
Do I have to pay customs duty to the United Kingdom?+
No, perfume is duty free here (0 %). Only the import tax of 20 % applies. As of 29.09.2026.
In how many countries does perfumeprices compare Clinique Happy Heart Perfume 100 ml?+
In 18 countries with delivery, each calculated with shipping and import charges for that country.
Is it worth ordering Clinique Happy Heart Perfume 100 ml from abroad?+
Not really: domestically it costs £41.86 at The Beauty Store, which is cheaper than the estimated £43.39 from FragranceShop abroad - a difference of £1.53 or 3.5 % (as of 30.09.2026).

Shop & shipping

Which shops deliver Clinique Happy Heart Perfume 100 ml to the United Kingdom?+
The Beauty Store (United Kingdom), FragranceShop (United States), Perfumeza (Sweden).
How much is shipping to the United Kingdom?+
The Beauty Store: £2.95, free from £50.00; FragranceShop: £15.06; Perfumeza: £3.95, free from £30.00 (as of 30.09.2026).
When were the prices for Clinique Happy Heart Perfume 100 ml last checked?+
Last on 30.09.2026 at 13:12 when syncing with the shops. Prices can change at any time after that, the price in the shop is binding.
How does perfumeprices calculate the total price?+
Shop price plus shipping to the United Kingdom, for shops from another customs area plus duty and import tax, minus a voucher only when it surely applies. Example The Beauty Store: Price £38.91 + Shipping £2.95 = £41.86.
Best price£41.86
Go to shop

Choose your country

The country sets shipping costs, the total price and the page language.