perfumeprices

Home › Women › Givenchy › L'Interdit

Givenchy L'Interdit 80 ml

Givenchy

L'Interdit

Eau de Parfum · Damen

Concentration
Parfum EdT
Size
35 ml 50 ml

All offers

Total price delivered to the United Kingdom, with customs and import tax calculated under the official rules for shops abroad.

Best price
Givenchy L'Interdit The Beauty Store More about this shop Givenchy L'Interdit · Eau de Parfum · 80 ml Shipping from the United Kingdom £79.34Total price · £0.99 per ml
Price£79.34
Shipping£0.00
Total£79.34
Go to shop Buy with 2 % cashback on to Coin7 sign up →

After signing up you go straight to the shop. Please do not come back through us to the shop afterwards, or the cashback will not be tracked.

Givenchy L'Interdit FragranceShop Givenchy L'Interdit · Eau de Parfum · 80 ml Shipping from the United States £92.04Total price · £1.15 per ml
Price£61.68
Shipping£15.02
Customs duty (perfume 0 %)£0.00
Import tax 20 %, charged at checkout+£15.34
per official rules, as of 29.09.2026
Delivery company Delivery company unknown Customs handling fee on delivery not included

Delivery company unknown. A fee may apply on delivery, for example Royal Mail £0.00 or UPS £14.35.

Total£92.04
Go to shop Buy with 2.5 % cashback on to Coin7 sign up →

After signing up you go straight to the shop. Please do not come back through us to the shop afterwards, or the cashback will not be tracked.

Givenchy L'Interdit eBay · basilyard888 Givenchy L'Interdit · Eau de Parfum · 80 ml Shipping from the United Kingdom £99.29Total price · £1.24 per ml
Price£94.29
Shipping£5.00
Total£99.29

Smells similar, costs less

Fragrances sharing many notes that are cheaper to the United Kingdom.

Only the notes from the descriptions are compared, not how they smell on skin.

About Givenchy L'Interdit

L'Interdit opens with bergamot, ginger and orange blossom, its heart repeats orange blossom alongside sambac jasmine and tuberose absolute, and the base carries patchouli, vetiver and bergamot again, floral-woody and intense, for women. The Eau de Parfum concentration gives it long staying power. Sizes: 30, 50 and 75 ml.

Even with a name this well known, comparing prices still pays off, best worked out per millilitre with shipping factored in.

The lowest total price for Givenchy L'Interdit 80 ml to the United Kingdom is £79.34 at The Beauty Store today (as of 01.10.2026).

Answers at a glance

Where is Givenchy L'Interdit 80 ml cheapest to the United Kingdom? Delivered by The Beauty Store for £79.34 total (as of 01.10.2026).

Is it worth ordering Givenchy L'Interdit 80 ml from abroad? Not really: domestically it costs £79.34 at The Beauty Store, which is cheaper than £92.04 from FragranceShop abroad - a difference of £12.69 or 13.8 % (as of 01.10.2026).

Which size of Givenchy L'Interdit Eau de Parfum is cheapest per ml? Cheapest per ml is 80 ml. Total price divided by ml: 50 ml: £1.55 per ml · 80 ml: £0.99 per ml (as of 01.10.2026).

Is there a voucher or cashback for Givenchy L'Interdit 80 ml? Yes, 2 % cashback via Coin7 at The Beauty Store.

Everything about Givenchy L'Interdit+

Price & buying

Where is Givenchy L'Interdit 80 ml cheapest to the United Kingdom?+
Delivered by The Beauty Store for £79.34 total (as of 01.10.2026).
How much is Givenchy L'Interdit 80 ml to the United Kingdom?+
From £79.34 total price at The Beauty Store today. Breakdown: Price £79.34 + Shipping £0.00 = £79.34. We compared 3 offers (as of 01.10.2026).
Which size of Givenchy L'Interdit Eau de Parfum is cheapest per ml?+
Cheapest per ml is 80 ml. Total price divided by ml: 50 ml: £1.55 per ml · 80 ml: £0.99 per ml (as of 01.10.2026).
Is the bigger bottle of Givenchy L'Interdit worth it?+
Yes. 80 ml cost £0.99 per ml, 50 ml cost £1.55 per ml. The big bottle is 36.1 % cheaper per ml (as of 01.10.2026).
Is Givenchy L'Interdit cheaper as Eau de Parfum or as Eau de Toilette?+
In 80 ml: Eau de Parfum from £79.34, Eau de Toilette from £70.83. Cheaper right now: Eau de Toilette (total prices to the United Kingdom, as of 01.10.2026).
Is there a voucher or cashback for Givenchy L'Interdit 80 ml?+
Yes, 2 % cashback via Coin7 at The Beauty Store.

International

How much is the import tax to the United Kingdom?+
20 %, charged on goods value plus shipping plus duty. Example FragranceShop: (£61.68 + £15.02 + £0.00) × 20 % = £15.34. As of 29.09.2026. Up to the threshold the shop charges the tax at checkout, you still pay it.
Do I have to pay customs duty to the United Kingdom?+
No, perfume is duty free here (0 %). Only the import tax of 20 % applies. As of 29.09.2026.
In how many countries does perfumeprices compare Givenchy L'Interdit 80 ml?+
In 28 countries with delivery, each calculated with shipping and import charges for that country.
Is it worth ordering Givenchy L'Interdit 80 ml from abroad?+
Not really: domestically it costs £79.34 at The Beauty Store, which is cheaper than £92.04 from FragranceShop abroad - a difference of £12.69 or 13.8 % (as of 01.10.2026).

Fragrance

Which notes does Givenchy L'Interdit have?+
According to the fragrance description: orange blossom, patchouli, bergamot, tuberose, jasmine, vetiver, ginger.
Is Givenchy L'Interdit a women's or men's fragrance?+
Shops list Givenchy L'Interdit as a women's fragrance.
Which sizes of Givenchy L'Interdit are there?+
Sizes: 35 ml, 50 ml, 80 ml. Concentrations: Eau de Parfum, Parfum, Eau de Toilette.
Which cheaper fragrances have similar notes to Givenchy L'Interdit?+
Cerruti 1881 Pour Femme 100 ml (43 % shared notes, from £33.21); Alyssa Ashley White Musk 100 ml (33 % shared notes, from £31.53). Only the notes from the descriptions are compared, not how the scent wears on your skin.

Shop & shipping

Which shops deliver Givenchy L'Interdit 80 ml to the United Kingdom?+
The Beauty Store (United Kingdom), FragranceShop (United States), eBay · basilyard888 (United Kingdom).
How much is shipping to the United Kingdom?+
The Beauty Store: £2.95, free from £50.00; FragranceShop: £15.02; eBay · basilyard888: £5.00 (as of 01.10.2026).
When were the prices for Givenchy L'Interdit 80 ml last checked?+
Last on 01.10.2026 at 10:17 when syncing with the shops. Prices can change at any time after that, the price in the shop is binding.
How does perfumeprices calculate the total price?+
Shop price plus shipping to the United Kingdom, for shops from another customs area plus duty and import tax, minus a voucher only when it surely applies. Example The Beauty Store: Price £79.34 + Shipping £0.00 = £79.34.
Best price£79.34
Go to shop

Choose your country

The country sets shipping costs, the total price and the page language.