BS
The Beauty Store UK
More about this shop Lancôme La Vie est Belle Rose Extraordinaire · Eau de Parfum · 50 ml
Shipping from the United Kingdom
£64.97Total price · £1.30 per ml
Home › Damen › Lancôme › La Vie est Belle Rose Extraordinaire
The lowest total price for Lancôme La Vie est Belle Rose Extraordinaire 50 ml to the United Kingdom is £64.97 at The Beauty Store UK today (as of 30.09.2026).
All offers
Total price including shipping to the United Kingdom.
BS
The Beauty Store UK
More about this shop Lancôme La Vie est Belle Rose Extraordinaire · Eau de Parfum · 50 ml
Shipping from the United Kingdom
£64.97Total price · £1.30 per ml
Price£64.97
Shipping£0.00
Cashback via Coin7 approx.−£1.30
FS
FragranceShop.com
Lancôme La Vie est Belle Rose Extraordinaire · Eau de Parfum · 50 ml
Shipping from the United States
£85.07Total price · £1.70 per ml
Price£55.83
Shipping£15.06
Customs duty (perfume 0 %)£0.00
Import tax 20 %, charged at checkout+£14.18
per official rules, as of 29.09.2026
Cashback via Coin7 approx.−£1.40
Everything about Lancôme La Vie est Belle Rose Extraordinaire+
Price & buying
How much is Lancôme La Vie est Belle Rose Extraordinaire 50 ml to the United Kingdom?+
From £64.97 total price at The Beauty Store UK today. Breakdown: Price £64.97 + Shipping £0.00 = £64.97. We compared 2 offers (as of 30.09.2026).
Where is Lancôme La Vie est Belle Rose Extraordinaire 50 ml cheapest?+
At The Beauty Store UK for £64.97. The most expensive offer is £85.07, so you save £20.09 or 23.6 % (calculation: (£85.07 − £64.97) / £85.07, as of 30.09.2026).
Do I get cashback when buying Lancôme La Vie est Belle Rose Extraordinaire 50 ml?+
Yes, via Coin7 you get 2 % cashback at The Beauty Store UK. At the current price of £64.97 that is approx. £1.30. Cashback is not deducted in the total, it is credited after your purchase.
International
What does Lancôme La Vie est Belle Rose Extraordinaire 50 ml cost from abroad including duty and tax?+
For the offer from FragranceShop.com from the United States: Price £55.83 + Shipping £15.06 + Import tax 20 % £14.18 = £85.07. Calculated per official rules, as of 29.09.2026.
How much is the import tax to the United Kingdom?+
20 %, charged on goods value plus shipping plus duty. Example FragranceShop.com: (£55.83 + £15.06 + £0.00) × 20 % = £14.18. As of 29.09.2026. Up to the threshold the shop charges the tax at checkout, you still pay it.
Do I have to pay customs duty to the United Kingdom?+
No, perfume is duty free here (0 %). Only the import tax of 20 % applies. As of 29.09.2026.
In how many countries does perfumeprices compare Lancôme La Vie est Belle Rose Extraordinaire 50 ml?+
In 28 countries with delivery, each calculated with shipping and import charges for that country.
Fragrance
Is Lancôme La Vie est Belle Rose Extraordinaire a women's or men's fragrance?+
Shops list Lancôme La Vie est Belle Rose Extraordinaire as a women's fragrance.
Which sizes of Lancôme La Vie est Belle Rose Extraordinaire are there?+
Sizes: 30 ml, 50 ml, 100 ml. Concentrations: Eau de Parfum.
Shop & shipping
Which shops deliver Lancôme La Vie est Belle Rose Extraordinaire 50 ml to the United Kingdom?+
The Beauty Store UK (United Kingdom), FragranceShop.com (United States).
How much is shipping to the United Kingdom?+
The Beauty Store UK: £2.95, free from £50.00; FragranceShop.com: £15.06 (as of 30.09.2026).
When were the prices for Lancôme La Vie est Belle Rose Extraordinaire 50 ml last checked?+
Last on 30.09.2026 at 06:55 when syncing with the shops. Prices can change at any time after that, the price in the shop is binding.
How does perfumeprices calculate the total price?+
Shop price plus shipping to the United Kingdom, for shops from another customs area plus duty and import tax, minus a voucher only when it surely applies. Example The Beauty Store UK: Price £64.97 + Shipping £0.00 = £64.97.