FS
FragranceShop.com
Viktor & Rolf Flowerbomb Extreme Intense · Eau de Parfum · 100 ml
Shipping from the United States
£104.09Total price · £1.04 per ml
Home › Damen › Viktor & Rolf › Flowerbomb Extreme Intense
The lowest total price for Viktor & Rolf Flowerbomb Extreme Intense 100 ml to the United Kingdom is £104.09 at FragranceShop.com today (as of 30.09.2026).
All offers
Total price including shipping to the United Kingdom.
FS
FragranceShop.com
Viktor & Rolf Flowerbomb Extreme Intense · Eau de Parfum · 100 ml
Shipping from the United States
£104.09Total price · £1.04 per ml
Price£71.68
Shipping£15.06
Customs duty (perfume 0 %)£0.00
Import tax 20 %, charged at checkout+£17.35
per official rules, as of 29.09.2026
Cashback via Coin7 approx.−£1.79
BS
The Beauty Store UK
More about this shop Viktor & Rolf Flowerbomb Extreme Intense · Eau de Parfum · 100 ml
Shipping from the United Kingdom
£104.65Total price · £1.05 per ml
Price£104.65
Shipping£0.00
Cashback via Coin7 approx.−£2.09
Everything about Viktor & Rolf Flowerbomb Extreme Intense+
Price & buying
How much is Viktor & Rolf Flowerbomb Extreme Intense 100 ml to the United Kingdom?+
From £104.09 total price at FragranceShop.com today. Breakdown: Price £71.68 + Shipping £15.06 + Import tax 20 % £17.35 = £104.09. We compared 2 offers (as of 30.09.2026).
Where is Viktor & Rolf Flowerbomb Extreme Intense 100 ml cheapest?+
At FragranceShop.com for £104.09. The most expensive offer is £104.65, so you save £0.57 or 0.5 % (calculation: (£104.65 − £104.09) / £104.65, as of 30.09.2026).
Which size of Viktor & Rolf Flowerbomb Extreme Intense Eau de Parfum is cheapest per ml?+
Cheapest per ml is 100 ml. Total price divided by ml: 50 ml: £1.80 per ml · 100 ml: £1.04 per ml (as of 30.09.2026).
Is the bigger bottle of Viktor & Rolf Flowerbomb Extreme Intense worth it?+
Yes. 100 ml cost £1.04 per ml, 50 ml cost £1.80 per ml. The big bottle is 42 % cheaper per ml (as of 30.09.2026).
Do I get cashback when buying Viktor & Rolf Flowerbomb Extreme Intense 100 ml?+
Yes, via Coin7 you get 2.5 % cashback at FragranceShop.com. At the current price of £71.68 that is approx. £1.79. Cashback is not deducted in the total, it is credited after your purchase.
International
What does Viktor & Rolf Flowerbomb Extreme Intense 100 ml cost from abroad including duty and tax?+
For the offer from FragranceShop.com from the United States: Price £71.68 + Shipping £15.06 + Import tax 20 % £17.35 = £104.09. Calculated per official rules, as of 29.09.2026.
How much is the import tax to the United Kingdom?+
20 %, charged on goods value plus shipping plus duty. Example FragranceShop.com: (£71.68 + £15.06 + £0.00) × 20 % = £17.35. As of 29.09.2026. Up to the threshold the shop charges the tax at checkout, you still pay it.
Do I have to pay customs duty to the United Kingdom?+
No, perfume is duty free here (0 %). Only the import tax of 20 % applies. As of 29.09.2026.
In how many countries does perfumeprices compare Viktor & Rolf Flowerbomb Extreme Intense 100 ml?+
In 28 countries with delivery, each calculated with shipping and import charges for that country.
Fragrance
Is Viktor & Rolf Flowerbomb Extreme Intense a women's or men's fragrance?+
Shops list Viktor & Rolf Flowerbomb Extreme Intense as a women's fragrance.
Which sizes of Viktor & Rolf Flowerbomb Extreme Intense are there?+
Sizes: 30 ml, 50 ml, 100 ml. Concentrations: Eau de Parfum.
Shop & shipping
Which shops deliver Viktor & Rolf Flowerbomb Extreme Intense 100 ml to the United Kingdom?+
FragranceShop.com (United States), The Beauty Store UK (United Kingdom).
How much is shipping to the United Kingdom?+
FragranceShop.com: £15.06; The Beauty Store UK: £2.95, free from £50.00 (as of 30.09.2026).
When were the prices for Viktor & Rolf Flowerbomb Extreme Intense 100 ml last checked?+
Last on 30.09.2026 at 06:55 when syncing with the shops. Prices can change at any time after that, the price in the shop is binding.
How does perfumeprices calculate the total price?+
Shop price plus shipping to the United Kingdom, for shops from another customs area plus duty and import tax, minus a voucher only when it surely applies. Example FragranceShop.com: Price £71.68 + Shipping £15.06 + Import tax 20 % £17.35 = £104.09.