perfumeprices

Home › All brands › John Varvatos

John Varvatos

24 fragrances

As an American fashion designer, John Varvatos also puts out his own fragrances, many carrying Xx or Artisan in the name. Our database lists Artisan, Artisan Blu, Artisan Forest, Xx and Xx Indigo among others, in 30, 75 or 125 ml bottles. A larger share is listed as Eau de Toilette, with another part as Eau de Parfum, so there is something for different preferences.

How the comparison helps

With three different sizes and two concentrations to choose from, it is worth checking the final price including shipping, so you find the right version at the best price.

Cheapest size per fragrance from John Varvatos

John Varvatos: 4 fragrances with at least 2 shops delivering to Ireland, cheapest total price from 62,52 €, as of 30.09.2026.

Fragrance Size Total price Price per ml Cheapest shop Shops
Artisan Eau de Toilette 125 ml approx. 70,11 € 0,56 € per ml FragranceShop 2 shops
Artisan Blu Eau de Toilette 75 ml approx. 62,52 € 0,83 € per ml FragranceShop 2 shops
Artisan Pure Eau de Toilette 125 ml approx. 69,03 € 0,55 € per ml FragranceShop 2 shops
Vintage Eau de Toilette 125 ml approx. 65,78 € 0,53 € per ml FragranceShop 2 shops
Artisan Costiero Eau de Parfum 75 ml 87,90 € 1,17 € per ml Beautywelt 1 shop
Artisan Forest Eau de Parfum 75 ml 71,62 € 0,95 € per ml Beautywelt 1 shop
Men Eau de Toilette 75 ml 71,62 € 0,95 € per ml Beautywelt 1 shop
Xx Eau de Toilette 75 ml 71,62 € 0,95 € per ml Beautywelt 1 shop
Xx Artisan Teal Eau de Toilette 75 ml 71,62 € 0,95 € per ml Beautywelt 1 shop
Xx Indigo Eau de Toilette 75 ml 71,62 € 0,95 € per ml Beautywelt 1 shop
Xx Intense Eau de Parfum 75 ml 71,62 € 0,95 € per ml Beautywelt 1 shop

Choose your country

The country sets shipping costs, the total price and the page language.