perfumeprices

Home › Herren › Dolce&Gabbana › The One

The lowest total price for Dolce&Gabbana The One 150 ml to Ireland is 90,69 € at FragranceShop.com today (as of 30.09.2026).

Dolce&Gabbana The One 150 ml

Dolce&Gabbana

The One

Eau de Toilette · Herren

Concentration
EdP
Size

All offers

Total price including shipping to Ireland.

Best price
Dolce&Gabbana The One FragranceShop.com Dolce&Gabbana The One · Eau de Toilette · 150 ml Shipping from the United States 90,69 €Total price · 0,60 € per ml
Price47,51 €
Shipping17,57 €
Customs duty (flat rate up to €150 value)+3,00 €
Import tax 23 %+15,66 €
per official rules, as of 29.09.2026
Delivery company An PostCHEAPEST Customs handling fee on delivery +6,95 €

The shop does not name a delivery company.

Fee per An Post price list, as of 30.09.2026

Go to shop Buy with 2.5 % cashback on to Coin7 sign up →

After signing up you go straight to the shop. Please do not come back through us to the shop afterwards, or the cashback will not be tracked.

Dolce&Gabbana The One Beautywelt DACH More about this shop Dolce&Gabbana The One · Eau de Toilette · 150 ml Shipping from Germany 139,01 €Total price · 0,93 € per ml
Price120,11 €
Shipping18,90 €
Go to shop Buy with 2 % cashback on to Coin7 sign up →

After signing up you go straight to the shop. Please do not come back through us to the shop afterwards, or the cashback will not be tracked.

About Dolce&Gabbana The One

The One for Men belongs to the spicy, amber family, described by Dolce&Gabbana as intense and made for men. Even though it is an Eau de Toilette, it is explicitly rated intense rather than light. Available in 50, 100 and 150 ml.

Three sizes also mean three different price-per-ml figures, and these can vary a fair bit. A quick comparison before checking out usually saves you from the pricier option.

Everything about Dolce&Gabbana The One+

Price & buying

How much is Dolce&Gabbana The One 150 ml to Ireland?+
From 90,69 € total price at FragranceShop.com today. Breakdown: Price 47,51 € + Shipping 17,57 € + Customs duty 3,00 € + Import tax 23 % 15,66 € = 90,69 €. We compared 2 offers (as of 30.09.2026).
Where is Dolce&Gabbana The One 150 ml cheapest?+
At FragranceShop.com for 90,69 €. The most expensive offer is 139,01 €, so you save 48,32 € or 34.8 % (calculation: (139,01 € − 90,69 €) / 139,01 €, as of 30.09.2026).
Which size of Dolce&Gabbana The One Eau de Toilette is cheapest per ml?+
Cheapest per ml is 150 ml. Total price divided by ml: 50 ml: 1,90 € per ml · 100 ml: 0,77 € per ml · 150 ml: 0,60 € per ml (as of 30.09.2026).
Is the bigger bottle of Dolce&Gabbana The One worth it?+
Yes. 150 ml cost 0,60 € per ml, 50 ml cost 1,90 € per ml. The big bottle is 68.1 % cheaper per ml (as of 30.09.2026).
Do I get cashback when buying Dolce&Gabbana The One 150 ml?+
Yes, via Coin7 you get 2.5 % cashback at FragranceShop.com. At the current price of 47,51 € that is approx. 1,19 €. Cashback is not deducted in the total, it is credited after your purchase.
Is Dolce&Gabbana The One cheaper as Eau de Toilette or as Eau de Parfum?+
In 150 ml: Eau de Toilette from 90,69 €, Eau de Parfum from 157,40 €. Cheaper right now: Eau de Toilette (total prices to Ireland, as of 30.09.2026).

International

What does Dolce&Gabbana The One 150 ml cost from abroad including duty and tax?+
For the offer from FragranceShop.com from the United States: Price 47,51 € + Shipping 17,57 € + Customs duty 3,00 € + Import tax 23 % 15,66 € = 90,69 €. Calculated per official rules, as of 29.09.2026.
How much is the import tax to Ireland?+
23 %, charged on goods value plus shipping plus duty. Example FragranceShop.com: (47,51 € + 17,57 € + 3,00 €) × 23 % = 15,66 €. As of 29.09.2026.
Do I have to pay customs duty to Ireland?+
For orders from outside the EU a flat €3 duty per item applies since 1 July 2026, as long as the goods value is €150 or less. The duty rate for perfume itself is 0 %. From an EU country you pay no duty. As of 29.09.2026.
In how many countries does perfumeprices compare Dolce&Gabbana The One 150 ml?+
In 28 countries with delivery, each calculated with shipping and import charges for that country.

Fragrance

Is Dolce&Gabbana The One a women's or men's fragrance?+
Shops list Dolce&Gabbana The One as a men's fragrance.
Which sizes of Dolce&Gabbana The One are there?+
Sizes: 30 ml, 50 ml, 75 ml, 100 ml, 150 ml. Concentrations: Eau de Parfum, Eau de Toilette.

Shop & shipping

Which shops deliver Dolce&Gabbana The One 150 ml to Ireland?+
FragranceShop.com (United States), Beautywelt DACH (Germany).
How much is shipping to Ireland?+
FragranceShop.com: 17,57 €; Beautywelt DACH: 18,90 € (as of 30.09.2026).
When were the prices for Dolce&Gabbana The One 150 ml last checked?+
Last on 30.09.2026 at 11:45 when syncing with the shops. Prices can change at any time after that, the price in the shop is binding.
How does perfumeprices calculate the total price?+
Shop price plus shipping to Ireland, for shops from another customs area plus duty and import tax, minus a voucher only when it surely applies. Example FragranceShop.com: Price 47,51 € + Shipping 17,57 € + Customs duty 3,00 € + Import tax 23 % 15,66 € = 90,69 €.
Best price90,69 €
Go to shop

Choose your country

The country sets shipping costs, the total price and the page language.