Black Meisterstück
Eau de Parfum · 125 ml
from $160.00
Emblem
Eau de Toilette · 100 ml
from $72.94
Explorer
Eau de Parfum · 30 · 60 · 100 ml
from $35.89
Explorer für Herren
Eau de Parfum · 200 ml
from $167.00
Explorer Platinium
Eau de Parfum · 30 · 60 · 100 ml
from $42.90
Explorer Platinum
Eau de Parfum · 200 ml
from $152.25
Extreme Leather
Eau de Parfum · 125 ml
from $160.00
Lady Emblem Elixir
Eau de Parfum · 75 ml
from $35.89
Legend
Eau de Parfum · 50 · 100 ml
from $36.94
Legend
Eau de Toilette · 30 · 50 · 100 ml
from $31.90
Legend Red
Eau de Parfum · 30 · 50 · 200 ml
from $18.44
Legend Spirit
Eau de Toilette · 30 · 50 · 100 ml
from $30.90
Patchouli Ink
Eau de Parfum · 125 ml
from $160.00
Signature
Eau de Parfum · 30 · 90 ml
from $19.95
Signature Absolue
Eau de Parfum · 50 · 90 ml
from $28.90
Star Oud
Eau de Parfum · 125 ml
from $160.00
Starwalker
Eau de Toilette · 75 ml
from $34.89
Vetiver Glacier
Eau de Parfum · 125 ml
from $160.00
Montblanc is best known for its writing instruments, but the German luxury brand has also built up a sizeable fragrance range. We list scents such as Legend, Explorer, Legend Blue and Explorer Ultra Blue, mostly as eau de parfum, alongside eau de toilette and a few parfum versions.
Bottle sizes run from small 30 ml flacons all the way up to large 200 ml bottles, and the range is aimed squarely at men. If you are looking for a particular size, our comparison lets you see straight away which country and shop currently has that exact bottle for the least money, shipping included.
Overview: cheapest size per fragrance from Montblanc+
Montblanc: 3 fragrances with at least 2 shops delivering to the United States, cheapest total price from $34.89, as of 30.09.2026.
| Fragrance | Size | Total price | Price per ml | Cheapest shop | Shops |
|---|---|---|---|---|---|
| Starwalker Eau de Toilette | 75 ml | $34.89 | $0.47 per ml | FragranceShop | 3 shops |
| Emblem Eau de Toilette | 100 ml | $72.94 | $0.73 per ml | Perfumania | 2 shops |
| Legend Eau de Parfum | 50 ml | $36.94 | $0.74 per ml | Perfumania | 2 shops |
| Black Meisterstück Eau de Parfum | 125 ml | $160.00 | $1.28 per ml | eCosmetics | 1 shop |
| Explorer Eau de Parfum | 30 ml | $35.89 | $1.20 per ml | FragranceShop | 1 shop |
| Explorer für Herren Eau de Parfum | 200 ml | $167.00 | $0.83 per ml | eCosmetics | 1 shop |
| Explorer Platinium Eau de Parfum | 100 ml | $42.90 | $0.43 per ml | FragranceShop | 1 shop |
| Explorer Platinum Eau de Parfum | 200 ml | $152.25 | $0.76 per ml | eCosmetics | 1 shop |
| Extreme Leather Eau de Parfum | 125 ml | $160.00 | $1.28 per ml | eCosmetics | 1 shop |
| Lady Emblem Elixir Eau de Parfum | 75 ml | $35.89 | $0.48 per ml | FragranceShop | 1 shop |
| Legend Eau de Toilette | 30 ml | $31.90 | $1.06 per ml | FragranceShop | 1 shop |
| Legend Red Eau de Parfum | 30 ml | $18.44 | $0.61 per ml | eCosmetics | 1 shop |
| Legend Spirit Eau de Toilette | 30 ml | $30.90 | $1.03 per ml | FragranceShop | 1 shop |
| Patchouli Ink Eau de Parfum | 125 ml | $160.00 | $1.28 per ml | eCosmetics | 1 shop |
| Signature Eau de Parfum | 30 ml | $19.95 | $0.67 per ml | eCosmetics | 1 shop |
| Signature Absolue Eau de Parfum | 50 ml | $28.90 | $0.58 per ml | FragranceShop | 1 shop |
| Star Oud Eau de Parfum | 125 ml | $160.00 | $1.28 per ml | eCosmetics | 1 shop |
| Vetiver Glacier Eau de Parfum | 125 ml | $160.00 | $1.28 per ml | eCosmetics | 1 shop |