perfumeprices

Home › Herren › Burberry › Brit

The lowest total price for Burberry Brit 50 ml (1.7 oz) to the United States is $69.95 at Perfumania.com today (as of 30.09.2026).

Burberry Brit

Burberry

Brit

Eau de Toilette · Herren

Concentration
EdP
Size
30 ml 100 ml

All offers

Total price including shipping to the United States.

Best price
Perfumania.com Burberry Brit · Eau de Toilette · 50 ml (1.7 oz) Shipping from the United States $69.95Total price · $1.40 per ml
Price$69.95
Shipping$0.00
Cashback via Coin7 approx.−$1.40
The Fragrance Outlet Burberry Brit · Eau de Toilette · 50 ml (1.7 oz) Shipping from the United States $91.99Total price · $1.84 per ml
Price$91.99
Shipping$0.00
Cashback via Coin7 approx.−$1.84

About Burberry Brit

Burberry Brit is a men's fragrance built on a classic spicy-woody structure: bergamot, cardamom, green mandarin and ginger open it, cedarwood, nutmeg and wild rose sit in the heart, and grey musk with tonka bean gives the base its warmth. As an Eau de Toilette it reads lighter and fresher than a parfum strength, though it won't last quite as long on skin. We stock Brit in 30, 50 and 100 ml, and comparing those sizes only really makes sense once shipping is added to the bottle price and divided by the millilitres inside.

Everything about Burberry Brit+

Price & buying

How much is Burberry Brit 50 ml (1.7 oz) to the United States?+
From $69.95 total price at Perfumania.com today. Breakdown: Price $69.95 + Shipping $0.00 = $69.95. We compared 2 offers (as of 30.09.2026).
Where is Burberry Brit 50 ml (1.7 oz) cheapest?+
At Perfumania.com for $69.95. The most expensive offer is $91.99, so you save $22.04 or 24 % (calculation: ($91.99 − $69.95) / $91.99, as of 30.09.2026).
Which size of Burberry Brit Eau de Toilette is cheapest per ml?+
Cheapest per ml is 100 ml (3.4 oz). Total price divided by ml: 30 ml (1.0 oz): $1.00 per ml · 50 ml (1.7 oz): $1.40 per ml · 100 ml (3.4 oz): $0.38 per ml (as of 30.09.2026).
Is the bigger bottle of Burberry Brit worth it?+
Yes. 100 ml cost $0.38 per ml, 30 ml cost $1.00 per ml. The big bottle is 62 % cheaper per ml (as of 30.09.2026).
Do I get cashback when buying Burberry Brit 50 ml (1.7 oz)?+
Yes, via Coin7 you get 2 % cashback at Perfumania.com. At the current price of $69.95 that is approx. $1.40. Cashback is not deducted in the total, it is credited after your purchase.
Is Burberry Brit cheaper as Eau de Toilette or as Eau de Parfum?+
In 50 ml: Eau de Toilette from $69.95, Eau de Parfum from $88.96. Cheaper right now: Eau de Toilette (total prices to the United States, as of 30.09.2026).

International

In how many countries does perfumeprices compare Burberry Brit 50 ml (1.7 oz)?+
In 25 countries with delivery, each calculated with shipping and import charges for that country.

Fragrance

Which notes does Burberry Brit have?+
According to the fragrance description: cedar, bergamot, mandarin, cardamom, nutmeg, ginger, tonka, rose, musk.
Is Burberry Brit a women's or men's fragrance?+
Shops list Burberry Brit as a men's fragrance.
Which sizes of Burberry Brit are there?+
Sizes: 30 ml (1.0 oz), 50 ml (1.7 oz), 100 ml (3.4 oz). Concentrations: Eau de Toilette, Eau de Parfum.

Shop & shipping

Which shops deliver Burberry Brit 50 ml (1.7 oz) to the United States?+
Perfumania.com (United States), The Fragrance Outlet (United States).
How much is shipping to the United States?+
Perfumania.com: $6.95, free from $59.00; The Fragrance Outlet: $7.51, free from $50.00 (as of 30.09.2026).
When were the prices for Burberry Brit 50 ml (1.7 oz) last checked?+
Last on 30.09.2026 at 6:55 am when syncing with the shops. Prices can change at any time after that, the price in the shop is binding.
How does perfumeprices calculate the total price?+
Shop price plus shipping to the United States, for shops from another customs area plus duty and import tax, minus a voucher only when it surely applies. Example Perfumania.com: Price $69.95 + Shipping $0.00 = $69.95.
Best price$69.95
Go to shop

Choose your country

The country sets shipping costs, the total price and the page language.