perfumeprices

Home › Herren › Lacoste › Essential

The lowest total price for Lacoste Essential 75 ml (2.5 oz) to the United States is $38.90 at FragranceShop.com today (as of 29.09.2026).

Lacoste Essential

Lacoste

Essential

Eau de Toilette · Herren

Concentration
Size
125 ml

All offers

Total price including shipping to the United States.

Best price
FragranceShop.com Lacoste Essential · Eau de Toilette · 75 ml (2.5 oz) Shipping from the United States $38.90Total price · $0.52 per ml
Price$30.95
Shipping$7.95
plus sales tax for delivery to New Jersey
Cashback via Coin7 approx.−$0.77
Perfumania.com Lacoste Essential · Eau de Toilette · 75 ml (2.5 oz) Shipping from the United States $58.90Total price · $0.79 per ml
Price$51.95
Shipping$6.95
Cashback via Coin7 approx.−$1.04
The Fragrance Outlet Lacoste Essential · Eau de Toilette · 75 ml (2.5 oz) Shipping from the United States $66.99Total price · $0.89 per ml
Price$66.99
Shipping$0.00
Cashback via Coin7 approx.−$1.34
Everything about Lacoste Essential+

Price & buying

How much is Lacoste Essential 75 ml (2.5 oz) to the United States?+
From $38.90 total price at FragranceShop.com today. Breakdown: Price $30.95 + Shipping $7.95 = $38.90. We compared 3 offers (as of 29.09.2026).
Where is Lacoste Essential 75 ml (2.5 oz) cheapest?+
At FragranceShop.com for $38.90. The most expensive offer is $66.99, so you save $28.09 or 41.9 % (calculation: ($66.99 − $38.90) / $66.99, as of 29.09.2026).
Which size of Lacoste Essential Eau de Toilette is cheapest per ml?+
Cheapest per ml is 125 ml (4.2 oz). Total price divided by ml: 75 ml (2.5 oz): $0.52 per ml · 125 ml (4.2 oz): $0.31 per ml (as of 29.09.2026).
Is the bigger bottle of Lacoste Essential worth it?+
Yes. 125 ml cost $0.31 per ml, 75 ml cost $0.52 per ml. The big bottle is 40 % cheaper per ml (as of 29.09.2026).
Do I get cashback when buying Lacoste Essential 75 ml (2.5 oz)?+
Yes, via Coin7 you get 2.5 % cashback at FragranceShop.com. At the current price of $30.95 that is approx. $0.77. Cashback is not deducted in the total, it is credited after your purchase.

International

In how many countries does perfumeprices compare Lacoste Essential 75 ml (2.5 oz)?+
In 28 countries with delivery, each calculated with shipping and import charges for that country.

Fragrance

Is Lacoste Essential a women's or men's fragrance?+
Shops list Lacoste Essential as a men's fragrance.
Which sizes of Lacoste Essential are there?+
Sizes: 75 ml (2.5 oz), 125 ml (4.2 oz). Concentrations: Eau de Toilette.

Shop & shipping

Which shops deliver Lacoste Essential 75 ml (2.5 oz) to the United States?+
FragranceShop.com (United States), Perfumania.com (United States), The Fragrance Outlet (United States).
How much is shipping to the United States?+
FragranceShop.com: $7.95, free from $50.00; Perfumania.com: $6.95, free from $59.00; The Fragrance Outlet: $7.51, free from $50.00 (as of 29.09.2026).
When were the prices for Lacoste Essential 75 ml (2.5 oz) last checked?+
Last on 29.09.2026 at 11:36 pm when syncing with the shops. Prices can change at any time after that, the price in the shop is binding.
How does perfumeprices calculate the total price?+
Shop price plus shipping to the United States, for shops from another customs area plus duty and import tax, minus a voucher only when it surely applies. Example FragranceShop.com: Price $30.95 + Shipping $7.95 = $38.90.
Best price$38.90
Go to shop

Choose your country

The country sets shipping costs, the total price and the page language.