perfumeprices

Home › Herren › Yves Saint Laurent › Y Intense

The lowest total price for Yves Saint Laurent Y Intense 100 ml (3.4 oz) to the United States is $107.95 at FragranceShop.com today (as of 29.09.2026).

Yves Saint Laurent Y Intense

Yves Saint Laurent

Y Intense

Eau de Parfum · Herren

Concentration
Size
60 ml

All offers

Total price including shipping to the United States.

Best price
FragranceShop.com Yves Saint Laurent Y Intense · Eau de Parfum · 100 ml (3.4 oz) Shipping from the United States $107.95Total price · $1.08 per ml
Price$107.95
Shipping$0.00
plus sales tax for delivery to New Jersey
Cashback via Coin7 approx.−$2.70
Perfumania.com Yves Saint Laurent Y Intense · Eau de Parfum · 100 ml (3.4 oz) Shipping from the United States $149.95Total price · $1.50 per ml
Price$149.95
Shipping$0.00
Cashback via Coin7 approx.−$3.00
The Fragrance Outlet Yves Saint Laurent Y Intense · Eau de Parfum · 100 ml (3.4 oz) Shipping from the United States $174.99Total price · $1.75 per ml
Price$174.99
Shipping$0.00
Cashback via Coin7 approx.−$3.50
Everything about Yves Saint Laurent Y Intense+

Price & buying

How much is Yves Saint Laurent Y Intense 100 ml (3.4 oz) to the United States?+
From $107.95 total price at FragranceShop.com today. Breakdown: Price $107.95 + Shipping $0.00 = $107.95. We compared 3 offers (as of 29.09.2026).
Where is Yves Saint Laurent Y Intense 100 ml (3.4 oz) cheapest?+
At FragranceShop.com for $107.95. The most expensive offer is $174.99, so you save $67.04 or 38.3 % (calculation: ($174.99 − $107.95) / $174.99, as of 29.09.2026).
Which size of Yves Saint Laurent Y Intense Eau de Parfum is cheapest per ml?+
Cheapest per ml is 100 ml (3.4 oz). Total price divided by ml: 60 ml (2.0 oz): $2.10 per ml · 100 ml (3.4 oz): $1.08 per ml (as of 29.09.2026).
Is the bigger bottle of Yves Saint Laurent Y Intense worth it?+
Yes. 100 ml cost $1.08 per ml, 60 ml cost $2.10 per ml. The big bottle is 48.6 % cheaper per ml (as of 29.09.2026).
Do I get cashback when buying Yves Saint Laurent Y Intense 100 ml (3.4 oz)?+
Yes, via Coin7 you get 2.5 % cashback at FragranceShop.com. At the current price of $107.95 that is approx. $2.70. Cashback is not deducted in the total, it is credited after your purchase.

International

In how many countries does perfumeprices compare Yves Saint Laurent Y Intense 100 ml (3.4 oz)?+
In 28 countries with delivery, each calculated with shipping and import charges for that country.

Fragrance

Is Yves Saint Laurent Y Intense a women's or men's fragrance?+
Shops list Yves Saint Laurent Y Intense as a men's fragrance.
Which sizes of Yves Saint Laurent Y Intense are there?+
Sizes: 60 ml (2.0 oz), 100 ml (3.4 oz). Concentrations: Eau de Parfum.

Shop & shipping

Which shops deliver Yves Saint Laurent Y Intense 100 ml (3.4 oz) to the United States?+
FragranceShop.com (United States), Perfumania.com (United States), The Fragrance Outlet (United States).
How much is shipping to the United States?+
FragranceShop.com: $7.95, free from $50.00; Perfumania.com: $6.95, free from $59.00; The Fragrance Outlet: $7.51, free from $50.00 (as of 29.09.2026).
When were the prices for Yves Saint Laurent Y Intense 100 ml (3.4 oz) last checked?+
Last on 29.09.2026 at 11:36 pm when syncing with the shops. Prices can change at any time after that, the price in the shop is binding.
How does perfumeprices calculate the total price?+
Shop price plus shipping to the United States, for shops from another customs area plus duty and import tax, minus a voucher only when it surely applies. Example FragranceShop.com: Price $107.95 + Shipping $0.00 = $107.95.
Best price$107.95
Go to shop

Choose your country

The country sets shipping costs, the total price and the page language.