perfumeprices

Home › Damen › Versace › Dylan Turquoise Pour Femme

The lowest estimated total price for Versace Dylan Turquoise Pour Femme 100 ml to Ireland is 100,44 € at FragranceShop.com today (as of 30.09.2026).

Versace Dylan Turquoise Pour Femme 100 ml

Versace

Dylan Turquoise Pour Femme

Eau de Toilette · Damen

Concentration
Size
30 ml 50 ml

All offers

Total price including shipping to Ireland.

Best price
Versace Dylan Turquoise Pour Femme FragranceShop.com Versace Dylan Turquoise Pour Femme · Eau de Toilette · 100 ml Shipping from the United States 100,44 €Total price · 1,00 € per ml
Price55,44 €
Shipping17,57 €
Customs duty (flat rate up to €150 value)+3,00 €
Import tax 23 %+17,48 €
per official rules, as of 29.09.2026
Delivery company An PostCHEAPEST Customs handling fee on delivery +6,95 €

The shop does not name a delivery company.

Fee per An Post price list, as of 30.09.2026

Go to shop Buy with 2.5 % cashback on to Coin7 sign up →

After signing up you go straight to the shop. Please do not come back through us to the shop afterwards, or the cashback will not be tracked.

Versace Dylan Turquoise Pour Femme Beautywelt DACH More about this shop Versace Dylan Turquoise Pour Femme · Eau de Toilette · 100 ml Shipping from Germany 117,96 €Total price · 1,18 € per ml
Price99,06 €
Shipping18,90 €
Go to shop Buy with 2 % cashback on to Coin7 sign up →

After signing up you go straight to the shop. Please do not come back through us to the shop afterwards, or the cashback will not be tracked.

Everything about Versace Dylan Turquoise Pour Femme+

Price & buying

How much is Versace Dylan Turquoise Pour Femme 100 ml to Ireland?+
From 100,44 € total price at FragranceShop.com today. Breakdown: Price 55,44 € + Shipping 17,57 € + Customs duty 3,00 € + Import tax 23 % 17,48 € = 100,44 €. We compared 2 offers (as of 30.09.2026).
Where is Versace Dylan Turquoise Pour Femme 100 ml cheapest?+
At FragranceShop.com for 100,44 €. The most expensive offer is 117,96 €, so you save 17,52 € or 14.9 % (calculation: (117,96 € − 100,44 €) / 117,96 €, as of 30.09.2026).
Which size of Versace Dylan Turquoise Pour Femme Eau de Toilette is cheapest per ml?+
Cheapest per ml is 100 ml. Total price divided by ml: 30 ml: 2,51 € per ml · 50 ml: 1,64 € per ml · 100 ml: 1,00 € per ml (as of 30.09.2026).
Is the bigger bottle of Versace Dylan Turquoise Pour Femme worth it?+
Yes. 100 ml cost 1,00 € per ml, 30 ml cost 2,51 € per ml. The big bottle is 60.1 % cheaper per ml (as of 30.09.2026).
Do I get cashback when buying Versace Dylan Turquoise Pour Femme 100 ml?+
Yes, via Coin7 you get 2.5 % cashback at FragranceShop.com. At the current price of 55,44 € that is approx. 1,39 €. Cashback is not deducted in the total, it is credited after your purchase.

International

What does Versace Dylan Turquoise Pour Femme 100 ml cost from abroad including duty and tax?+
For the offer from FragranceShop.com from the United States: Price 55,44 € + Shipping 17,57 € + Customs duty 3,00 € + Import tax 23 % 17,48 € = 100,44 €. Calculated per official rules, as of 29.09.2026.
How much is the import tax to Ireland?+
23 %, charged on goods value plus shipping plus duty. Example FragranceShop.com: (55,44 € + 17,57 € + 3,00 €) × 23 % = 17,48 €. As of 29.09.2026.
Do I have to pay customs duty to Ireland?+
For orders from outside the EU a flat €3 duty per item applies since 1 July 2026, as long as the goods value is €150 or less. The duty rate for perfume itself is 0 %. From an EU country you pay no duty. As of 29.09.2026.
In how many countries does perfumeprices compare Versace Dylan Turquoise Pour Femme 100 ml?+
In 31 countries with delivery, each calculated with shipping and import charges for that country.

Fragrance

Is Versace Dylan Turquoise Pour Femme a women's or men's fragrance?+
Shops list Versace Dylan Turquoise Pour Femme as a women's fragrance.
Which sizes of Versace Dylan Turquoise Pour Femme are there?+
Sizes: 30 ml, 50 ml, 100 ml. Concentrations: Eau de Toilette.

Shop & shipping

Which shops deliver Versace Dylan Turquoise Pour Femme 100 ml to Ireland?+
FragranceShop.com (United States), Beautywelt DACH (Germany).
How much is shipping to Ireland?+
FragranceShop.com: 17,57 €; Beautywelt DACH: 18,90 € (as of 30.09.2026).
When were the prices for Versace Dylan Turquoise Pour Femme 100 ml last checked?+
Last on 30.09.2026 at 13:12 when syncing with the shops. Prices can change at any time after that, the price in the shop is binding.
How does perfumeprices calculate the estimated total price?+
Shop price plus shipping to Ireland, for shops from another customs area plus duty and import tax, minus a voucher only when it surely applies. Example FragranceShop.com: Price 55,44 € + Shipping 17,57 € + Customs duty 3,00 € + Import tax 23 % 17,48 € = 100,44 €.
Best price100,44 €
Go to shop

Choose your country

The country sets shipping costs, the total price and the page language.