perfumeprices

Home › Herren › Diesel › Only The Brave

The lowest total price for Diesel Only The Brave 125 ml (4.2 oz) to the United States is $46.90 at FragranceShop.com today (as of 29.09.2026).

Diesel Only The Brave

Diesel

Only The Brave

Eau de Toilette · Herren

Concentration
EdP
Size
30 ml 50 ml 200 ml

All offers

Total price including shipping to the United States.

Best price
FragranceShop.com Diesel Only The Brave · Eau de Toilette · 125 ml (4.2 oz) Shipping from the United States $46.90Total price · $0.38 per ml
Price$38.95
Shipping$7.95
plus sales tax for delivery to New Jersey
Cashback via Coin7 approx.−$0.98
Perfumania.com Diesel Only The Brave · Eau de Toilette · 125 ml (4.2 oz) Shipping from the United States $67.95Total price · $0.54 per ml
Price$67.95
Shipping$0.00
Cashback via Coin7 approx.−$1.36
The Fragrance Outlet Diesel Only The Brave · Eau de Toilette · 125 ml (4.2 oz) Shipping from the United States $86.99Total price · $0.70 per ml
Price$86.99
Shipping$0.00
Cashback via Coin7 approx.−$1.74

About Diesel Only The Brave

Diesel Only The Brave sits in the woody oriental family with a fresh rather than heavy feel, made for men according to the data. As an Eau de Toilette it carries less fragrance oil than an Eau de Parfum, so it's lighter on skin and may need a reapplication later in the day. We list it in 30, 50, 125 and 200 ml.

With the larger bottles especially, dividing the price by the millilitre count usually reveals which shop actually comes out ahead once shipping is included.

Everything about Diesel Only The Brave+

Price & buying

How much is Diesel Only The Brave 125 ml (4.2 oz) to the United States?+
From $46.90 total price at FragranceShop.com today. Breakdown: Price $38.95 + Shipping $7.95 = $46.90. We compared 3 offers (as of 29.09.2026).
Where is Diesel Only The Brave 125 ml (4.2 oz) cheapest?+
At FragranceShop.com for $46.90. The most expensive offer is $86.99, so you save $40.09 or 46.1 % (calculation: ($86.99 − $46.90) / $86.99, as of 29.09.2026).
Which size of Diesel Only The Brave Eau de Toilette is cheapest per ml?+
Cheapest per ml is 125 ml (4.2 oz). Total price divided by ml: 50 ml (1.7 oz): $0.68 per ml · 125 ml (4.2 oz): $0.38 per ml (as of 29.09.2026).
Is the bigger bottle of Diesel Only The Brave worth it?+
Yes. 125 ml cost $0.38 per ml, 50 ml cost $0.68 per ml. The big bottle is 44.7 % cheaper per ml (as of 29.09.2026).
Do I get cashback when buying Diesel Only The Brave 125 ml (4.2 oz)?+
Yes, via Coin7 you get 2.5 % cashback at FragranceShop.com. At the current price of $38.95 that is approx. $0.98. Cashback is not deducted in the total, it is credited after your purchase.
Is Diesel Only The Brave cheaper as Eau de Toilette or as Eau de Parfum?+
In 125 ml: Eau de Toilette from $46.90, Eau de Parfum from $96.00. Cheaper right now: Eau de Toilette (total prices to the United States, as of 29.09.2026).

International

In how many countries does perfumeprices compare Diesel Only The Brave 125 ml (4.2 oz)?+
In 28 countries with delivery, each calculated with shipping and import charges for that country.

Fragrance

Is Diesel Only The Brave a women's or men's fragrance?+
Shops list Diesel Only The Brave as a men's fragrance.
Which sizes of Diesel Only The Brave are there?+
Sizes: 30 ml (1.0 oz), 50 ml (1.7 oz), 125 ml (4.2 oz), 200 ml (6.8 oz). Concentrations: Eau de Parfum, Eau de Toilette.

Shop & shipping

Which shops deliver Diesel Only The Brave 125 ml (4.2 oz) to the United States?+
FragranceShop.com (United States), Perfumania.com (United States), The Fragrance Outlet (United States).
How much is shipping to the United States?+
FragranceShop.com: $7.95, free from $50.00; Perfumania.com: $6.95, free from $59.00; The Fragrance Outlet: $7.51, free from $50.00 (as of 29.09.2026).
When were the prices for Diesel Only The Brave 125 ml (4.2 oz) last checked?+
Last on 29.09.2026 at 11:36 pm when syncing with the shops. Prices can change at any time after that, the price in the shop is binding.
How does perfumeprices calculate the total price?+
Shop price plus shipping to the United States, for shops from another customs area plus duty and import tax, minus a voucher only when it surely applies. Example FragranceShop.com: Price $38.95 + Shipping $7.95 = $46.90.
Best price$46.90
Go to shop

Choose your country

The country sets shipping costs, the total price and the page language.