perfumeprices

Home › Herren › Montblanc › Explorer

The lowest total price for Montblanc Explorer 60 ml (2.0 oz) to the United States is $43.90 at FragranceShop.com today (as of 30.09.2026).

Montblanc Explorer 60 ml

Montblanc

Explorer

Eau de Parfum · Herren

Concentration
Size
30 ml 100 ml

All offers

Total price including shipping to the United States.

Best price
Montblanc Explorer FragranceShop.com Montblanc Explorer · Eau de Parfum · 60 ml (2.0 oz) Shipping from the United States $43.90Total price · $0.73 per ml
Price$35.95
Shipping$7.95
plus sales tax for delivery to New Jersey
Go to shop Buy with 2.5 % cashback on to Coin7 sign up →

After signing up you go straight to the shop. Please do not come back through us to the shop afterwards, or the cashback will not be tracked.

Montblanc Explorer Perfumania.com Montblanc Explorer · Eau de Parfum · 60 ml (2.0 oz) Shipping from the United States $73.96Total price · $1.23 per ml
Price$73.96
Shipping$0.00
Go to shop Buy with 2 % cashback on to Coin7 sign up →

After signing up you go straight to the shop. Please do not come back through us to the shop afterwards, or the cashback will not be tracked.

Montblanc Explorer The Fragrance Outlet Montblanc Explorer · Eau de Parfum · 60 ml (2.0 oz) Shipping from the United States $96.99Total price · $1.62 per ml
Price$96.99
Shipping$0.00
Go to shop Buy with 2 % cashback on to Coin7 sign up →

After signing up you go straight to the shop. Please do not come back through us to the shop afterwards, or the cashback will not be tracked.

Everything about Montblanc Explorer+

Price & buying

How much is Montblanc Explorer 60 ml (2.0 oz) to the United States?+
From $43.90 total price at FragranceShop.com today. Breakdown: Price $35.95 + Shipping $7.95 = $43.90. We compared 3 offers (as of 30.09.2026).
Where is Montblanc Explorer 60 ml (2.0 oz) cheapest?+
At FragranceShop.com for $43.90. The most expensive offer is $96.99, so you save $53.10 or 54.7 % (calculation: ($96.99 − $43.90) / $96.99, as of 30.09.2026).
Which size of Montblanc Explorer Eau de Parfum is cheapest per ml?+
Cheapest per ml is 100 ml (3.4 oz). Total price divided by ml: 30 ml (1.0 oz): $1.20 per ml · 60 ml (2.0 oz): $0.73 per ml · 100 ml (3.4 oz): $0.55 per ml (as of 30.09.2026).
Is the bigger bottle of Montblanc Explorer worth it?+
Yes. 100 ml cost $0.55 per ml, 30 ml cost $1.20 per ml. The big bottle is 54.1 % cheaper per ml (as of 30.09.2026).
Do I get cashback when buying Montblanc Explorer 60 ml (2.0 oz)?+
Yes, via Coin7 you get 2.5 % cashback at FragranceShop.com. At the current price of $35.95 that is approx. $0.90. Cashback is not deducted in the total, it is credited after your purchase.

International

In how many countries does perfumeprices compare Montblanc Explorer 60 ml (2.0 oz)?+
In 31 countries with delivery, each calculated with shipping and import charges for that country.

Fragrance

Is Montblanc Explorer a women's or men's fragrance?+
Shops list Montblanc Explorer as a men's fragrance.
Which sizes of Montblanc Explorer are there?+
Sizes: 30 ml (1.0 oz), 60 ml (2.0 oz), 100 ml (3.4 oz). Concentrations: Eau de Parfum.

Shop & shipping

Which shops deliver Montblanc Explorer 60 ml (2.0 oz) to the United States?+
FragranceShop.com (United States), Perfumania.com (United States), The Fragrance Outlet (United States).
How much is shipping to the United States?+
FragranceShop.com: $7.95, free from $50.00; Perfumania.com: $6.95, free from $59.00; The Fragrance Outlet: $7.51, free from $50.00 (as of 30.09.2026).
When were the prices for Montblanc Explorer 60 ml (2.0 oz) last checked?+
Last on 30.09.2026 at 11:45 am when syncing with the shops. Prices can change at any time after that, the price in the shop is binding.
How does perfumeprices calculate the total price?+
Shop price plus shipping to the United States, for shops from another customs area plus duty and import tax, minus a voucher only when it surely applies. Example FragranceShop.com: Price $35.95 + Shipping $7.95 = $43.90.
Best price$43.90
Go to shop

Choose your country

The country sets shipping costs, the total price and the page language.