perfumeprices

Home › Women › Carolina Herrera › Good Girl Blush Elixir

Carolina Herrera Good Girl Blush Elixir 80 ml

Carolina Herrera

Good Girl Blush Elixir

Eau de Parfum · Damen

Concentration
Size
30 ml 50 ml

All offers

Total price delivered to Ireland, with customs and import tax calculated under the official rules for shops abroad.

Best price
Carolina Herrera Good Girl Blush Elixir FragranceShop Carolina Herrera Good Girl Blush Elixir · Eau de Parfum · 80 ml Shipping from the United States 142,24 €Total price · 1,78 € per ml
Price95,07 €
Shipping17,57 €
Customs duty (flat rate up to €150 value)+3,00 €
Import tax 23 %+26,60 €
per official rules, as of 29.09.2026
Delivery company Delivery company unknown Customs handling fee on delivery not included

Delivery company unknown. A fee may apply on delivery, for example An Post 6,95 € or UPS 17,70 €.

Total142,24 €
Go to shop Buy with 2.5 % cashback on to Coin7 sign up →

After signing up you go straight to the shop. Please do not come back through us to the shop afterwards, or the cashback will not be tracked.

Carolina Herrera Good Girl Blush Elixir eBay · farmacialoretoit Carolina Herrera Good Girl Blush Elixir · Eau de Parfum · 80 ml Shipping from Italy 144,78 €Total price · 1,81 € per ml
Price129,78 €
Shipping15,00 €
Total144,78 €
Carolina Herrera Good Girl Blush Elixir Beautywelt More about this shop Carolina Herrera Good Girl Blush Elixir · Eau de Parfum · 80 ml Shipping from Germany 156,31 €Total price · 1,95 € per ml
Price137,41 €
Shipping18,90 €
Total156,31 €
Go to shop Buy with 2 % cashback on to Coin7 sign up →

After signing up you go straight to the shop. Please do not come back through us to the shop afterwards, or the cashback will not be tracked.

Smells similar, costs less

Fragrances sharing many notes that are cheaper to Ireland.

Only the notes from the descriptions are compared, not how they smell on skin.

About Carolina Herrera Good Girl Blush Elixir

Good Girl Blush Elixir intensifies the Blush line into an amber-chypre, intense composition, opening with ylang-ylang, moving into vanilla at the heart and settling on patchouli in the base, made for women. The Eau de Parfum concentration adds depth. We offer this version in 30, 50 and 75 ml. Even with an elixir like this, the price per millilitre including shipping is what decides, not a first glance at bottle size.

The lowest total price for Carolina Herrera Good Girl Blush Elixir 80 ml to Ireland is 142,24 € at FragranceShop today (as of 01.10.2026).

Answers at a glance

Where is Carolina Herrera Good Girl Blush Elixir 80 ml cheapest to Ireland? Delivered by FragranceShop for 142,24 € total (as of 01.10.2026).

Is it worth ordering Carolina Herrera Good Girl Blush Elixir 80 ml from abroad? Yes: domestically it costs 144,78 € at eBay · farmacialoretoit, from abroad 142,24 € at FragranceShop - that is 2,54 € or 1.8 % less (as of 01.10.2026).

Which size of Carolina Herrera Good Girl Blush Elixir Eau de Parfum is cheapest per ml? Cheapest per ml is 80 ml. Total price divided by ml: 30 ml: 3,08 € per ml · 50 ml: 2,54 € per ml · 80 ml: 1,78 € per ml (as of 01.10.2026).

Is there a voucher or cashback for Carolina Herrera Good Girl Blush Elixir 80 ml? Yes, 2.5 % cashback via Coin7 at FragranceShop.

Everything about Carolina Herrera Good Girl Blush Elixir+

Price & buying

Where is Carolina Herrera Good Girl Blush Elixir 80 ml cheapest to Ireland?+
Delivered by FragranceShop for 142,24 € total (as of 01.10.2026).
How much is Carolina Herrera Good Girl Blush Elixir 80 ml to Ireland?+
From 142,24 € total price at FragranceShop today. Breakdown: Price 95,07 € + Shipping 17,57 € + Customs duty 3,00 € + Import tax 23 % 26,60 € = 142,24 €. We compared 3 offers (as of 01.10.2026).
Which size of Carolina Herrera Good Girl Blush Elixir Eau de Parfum is cheapest per ml?+
Cheapest per ml is 80 ml. Total price divided by ml: 30 ml: 3,08 € per ml · 50 ml: 2,54 € per ml · 80 ml: 1,78 € per ml (as of 01.10.2026).
Is the bigger bottle of Carolina Herrera Good Girl Blush Elixir worth it?+
Yes. 80 ml cost 1,78 € per ml, 30 ml cost 3,08 € per ml. The big bottle is 42.3 % cheaper per ml (as of 01.10.2026).
Is there a voucher or cashback for Carolina Herrera Good Girl Blush Elixir 80 ml?+
Yes, 2.5 % cashback via Coin7 at FragranceShop.

International

How much is the import tax to Ireland?+
23 %, charged on goods value plus shipping plus duty. Example FragranceShop: (95,07 € + 17,57 € + 3,00 €) × 23 % = 26,60 €. As of 29.09.2026.
Do I have to pay customs duty to Ireland?+
For orders from outside the EU a flat €3 duty per item applies since 1 July 2026, as long as the goods value is €150 or less. The duty rate for perfume itself is 0 %. From an EU country you pay no duty. As of 29.09.2026.
In how many countries does perfumeprices compare Carolina Herrera Good Girl Blush Elixir 80 ml?+
In 28 countries with delivery, each calculated with shipping and import charges for that country.
Is it worth ordering Carolina Herrera Good Girl Blush Elixir 80 ml from abroad?+
Yes: domestically it costs 144,78 € at eBay · farmacialoretoit, from abroad 142,24 € at FragranceShop - that is 2,54 € or 1.8 % less (as of 01.10.2026).

Fragrance

Which notes does Carolina Herrera Good Girl Blush Elixir have?+
According to the fragrance description: patchouli, vanilla, ylang-ylang, amber.
Is Carolina Herrera Good Girl Blush Elixir a women's or men's fragrance?+
Shops list Carolina Herrera Good Girl Blush Elixir as a women's fragrance.
Which sizes of Carolina Herrera Good Girl Blush Elixir are there?+
Sizes: 30 ml, 50 ml, 80 ml. Concentrations: Eau de Parfum.
Which cheaper fragrances have similar notes to Carolina Herrera Good Girl Blush Elixir?+
Burberry Goddess Intense 100 ml (60 % shared notes, from 128,15 €); Jean Paul Gaultier Scandal Intense 80 ml (60 % shared notes, from 141,93 €); Calvin Klein Eternity for Woman Amber Essence 100 ml (40 % shared notes, from 129,77 €). Only the notes from the descriptions are compared, not how the scent wears on your skin.

Shop & shipping

Which shops deliver Carolina Herrera Good Girl Blush Elixir 80 ml to Ireland?+
FragranceShop (United States), eBay · farmacialoretoit (Italy), Beautywelt (Germany).
How much is shipping to Ireland?+
FragranceShop: 17,57 €; eBay · farmacialoretoit: 15,00 €; Beautywelt: 18,90 € (as of 01.10.2026).
When were the prices for Carolina Herrera Good Girl Blush Elixir 80 ml last checked?+
Last on 01.10.2026 at 10:35 when syncing with the shops. Prices can change at any time after that, the price in the shop is binding.
How does perfumeprices calculate the total price?+
Shop price plus shipping to Ireland, for shops from another customs area plus duty and import tax, minus a voucher only when it surely applies. Example FragranceShop: Price 95,07 € + Shipping 17,57 € + Customs duty 3,00 € + Import tax 23 % 26,60 € = 142,24 €.
Best price142,24 €
Go to shop

Choose your country

The country sets shipping costs, the total price and the page language.