perfumeprices

Home › Damen › Dolce&Gabbana › The One

The lowest total price for Dolce&Gabbana The One 30 ml (1.0 oz) to the United States is $45.90 at FragranceShop.com today (as of 30.09.2026).

Dolce&Gabbana The One 30 ml

Dolce&Gabbana

The One

Eau de Parfum · Damen

Concentration
EdT
Size

All offers

Total price including shipping to the United States.

Best price
Dolce&Gabbana The One FragranceShop.com Dolce&Gabbana The One · Eau de Parfum · 30 ml (1.0 oz) Shipping from the United States $45.90Total price · $1.53 per ml
Price$37.95
Shipping$7.95
plus sales tax for delivery to New Jersey
Go to shop Buy with 2.5 % cashback on to Coin7 sign up →

After signing up you go straight to the shop. Please do not come back through us to the shop afterwards, or the cashback will not be tracked.

Dolce&Gabbana The One Perfumania.com Dolce&Gabbana The One · Eau de Parfum · 30 ml (1.0 oz) Shipping from the United States $49.89Total price · $1.66 per ml
Price$42.94
Shipping$6.95
Go to shop Buy with 2 % cashback on to Coin7 sign up →

After signing up you go straight to the shop. Please do not come back through us to the shop afterwards, or the cashback will not be tracked.

Dolce&Gabbana The One The Fragrance Outlet Dolce&Gabbana The One · Eau de Parfum · 30 ml (1.0 oz) Shipping from the United States $64.98Total price · $2.17 per ml
Price$64.98
Shipping$0.00
Go to shop Buy with 2 % cashback on to Coin7 sign up →

After signing up you go straight to the shop. Please do not come back through us to the shop afterwards, or the cashback will not be tracked.

About Dolce&Gabbana The One

Eau de Parfum means a higher oil concentration, which keeps the scent more intense and noticeable for longer than a lighter version. The family is floral-oriental, the intensity is described as fresh-intense. According to the data sheet it is aimed at women. In our comparison you will find the sizes 30, 50, 75, 100, 150 ml.

Checking closely often shows that the larger fill size comes out ahead per millilitre compared with the smallest bottle.

Everything about Dolce&Gabbana The One+

Price & buying

How much is Dolce&Gabbana The One 30 ml (1.0 oz) to the United States?+
From $45.90 total price at FragranceShop.com today. Breakdown: Price $37.95 + Shipping $7.95 = $45.90. We compared 3 offers (as of 30.09.2026).
Where is Dolce&Gabbana The One 30 ml (1.0 oz) cheapest?+
At FragranceShop.com for $45.90. The most expensive offer is $64.98, so you save $19.09 or 29.4 % (calculation: ($64.98 − $45.90) / $64.98, as of 30.09.2026).
Which size of Dolce&Gabbana The One Eau de Parfum is cheapest per ml?+
Cheapest per ml is 150 ml (5.1 oz). Total price divided by ml: 30 ml (1.0 oz): $1.53 per ml · 75 ml (2.5 oz): $2.13 per ml · 100 ml (3.4 oz): $0.53 per ml · 150 ml (5.1 oz): $0.42 per ml (as of 30.09.2026).
Is the bigger bottle of Dolce&Gabbana The One worth it?+
Yes. 150 ml cost $0.42 per ml, 30 ml cost $1.53 per ml. The big bottle is 72.6 % cheaper per ml (as of 30.09.2026).
Do I get cashback when buying Dolce&Gabbana The One 30 ml (1.0 oz)?+
Yes, via Coin7 you get 2.5 % cashback at FragranceShop.com. At the current price of $37.95 that is approx. $0.95. Cashback is not deducted in the total, it is credited after your purchase.

International

In how many countries does perfumeprices compare Dolce&Gabbana The One 30 ml (1.0 oz)?+
In 31 countries with delivery, each calculated with shipping and import charges for that country.

Fragrance

Is Dolce&Gabbana The One a women's or men's fragrance?+
Shops list Dolce&Gabbana The One as a women's fragrance.
Which sizes of Dolce&Gabbana The One are there?+
Sizes: 30 ml (1.0 oz), 50 ml (1.7 oz), 75 ml (2.5 oz), 100 ml (3.4 oz), 150 ml (5.1 oz). Concentrations: Eau de Parfum, Eau de Toilette.

Shop & shipping

Which shops deliver Dolce&Gabbana The One 30 ml (1.0 oz) to the United States?+
FragranceShop.com (United States), Perfumania.com (United States), The Fragrance Outlet (United States).
How much is shipping to the United States?+
FragranceShop.com: $7.95, free from $50.00; Perfumania.com: $6.95, free from $59.00; The Fragrance Outlet: $7.51, free from $50.00 (as of 30.09.2026).
When were the prices for Dolce&Gabbana The One 30 ml (1.0 oz) last checked?+
Last on 30.09.2026 at 1:12 pm when syncing with the shops. Prices can change at any time after that, the price in the shop is binding.
How does perfumeprices calculate the total price?+
Shop price plus shipping to the United States, for shops from another customs area plus duty and import tax, minus a voucher only when it surely applies. Example FragranceShop.com: Price $37.95 + Shipping $7.95 = $45.90.
Best price$45.90
Go to shop

Choose your country

The country sets shipping costs, the total price and the page language.