perfumeprices

Home › Women › Jimmy Choo › I Want Choo

Jimmy Choo I Want Choo 40 ml

Jimmy Choo

I Want Choo

Eau de Parfum · Damen

Concentration
Size

All offers

Total price delivered to the United States, with customs and import tax calculated under the official rules for shops abroad.

Best price
Jimmy Choo I Want Choo Perfumania Jimmy Choo I Want Choo · Eau de Parfum · 40 ml (1.4 oz) Shipping from the United States $61.95Total price · $1.55 per ml
Price$61.95
Shipping$0.00
Total$61.95
Go to shop Buy with 2 % cashback on to Coin7 sign up →

After signing up you go straight to the shop. Please do not come back through us to the shop afterwards, or the cashback will not be tracked.

Jimmy Choo I Want Choo The Fragrance Outlet Jimmy Choo I Want Choo · Eau de Parfum · 40 ml (1.4 oz) Shipping from the United States $81.00Total price · $2.02 per ml
Price$81.00
Shipping$0.00
Total$81.00
Go to shop Buy with 2 % cashback on to Coin7 sign up →

After signing up you go straight to the shop. Please do not come back through us to the shop afterwards, or the cashback will not be tracked.

Jimmy Choo I Want Choo eCosmetics Jimmy Choo I Want Choo · Eau de Parfum · 40 ml (1.4 oz) Shipping from the United States $84.99Total price · $2.12 per ml
Price$84.99
Shipping$0.00
Alaska/Hawaii/Puerto Rico/Postfach/APO-FPO: Pauschale 9,95 USD ohne Gratisgrenze (laut Shop)
Total$84.99
Go to shop Buy with 4 % cashback on to Coin7 sign up →

After signing up you go straight to the shop. Please do not come back through us to the shop afterwards, or the cashback will not be tracked.

Smells similar, costs less

Fragrances sharing many notes that are cheaper to the United States.

Only the notes from the descriptions are compared, not how they smell on skin.

About Jimmy Choo I Want Choo

I Want Choo is a floral oriental fragrance that reads fresh despite its layered notes, with mandarin and peach at the top, red spider lily and Arabian jasmine at heart, and vanilla with benzoin resin at the base, made for women. As an Eau de Parfum it sits above an Eau de Toilette in concentration. Sizes: 30, 60 and 100 ml.

The price gap between the three sizes is often bigger than expected, so comparing the per millilitre price is worth the effort.

The lowest total price for Jimmy Choo I Want Choo 40 ml (1.4 oz) to the United States is $61.95 at Perfumania today (as of 01.10.2026).

Answers at a glance

Where is Jimmy Choo I Want Choo 40 ml (1.4 oz) cheapest to the United States? Delivered by Perfumania for $61.95 total (as of 01.10.2026).

Which size of Jimmy Choo I Want Choo Eau de Parfum is cheapest per ml? Cheapest per ml is 100 ml (3.4 oz). Total price divided by ml: 10 ml (0.3 oz): $4.19 per ml · 40 ml (1.4 oz): $1.55 per ml · 60 ml (2.0 oz): $0.88 per ml · 100 ml (3.4 oz): $0.66 per ml (as of 01.10.2026).

Is there a voucher or cashback for Jimmy Choo I Want Choo 40 ml (1.4 oz)? Yes, 2 % cashback via Coin7 at Perfumania.

Everything about Jimmy Choo I Want Choo+

Price & buying

Where is Jimmy Choo I Want Choo 40 ml (1.4 oz) cheapest to the United States?+
Delivered by Perfumania for $61.95 total (as of 01.10.2026).
How much is Jimmy Choo I Want Choo 40 ml (1.4 oz) to the United States?+
From $61.95 total price at Perfumania today. Breakdown: Price $61.95 + Shipping $0.00 = $61.95. We compared 3 offers (as of 01.10.2026).
Which size of Jimmy Choo I Want Choo Eau de Parfum is cheapest per ml?+
Cheapest per ml is 100 ml (3.4 oz). Total price divided by ml: 10 ml (0.3 oz): $4.19 per ml · 40 ml (1.4 oz): $1.55 per ml · 60 ml (2.0 oz): $0.88 per ml · 100 ml (3.4 oz): $0.66 per ml (as of 01.10.2026).
Is the bigger bottle of Jimmy Choo I Want Choo worth it?+
Yes. 100 ml cost $0.66 per ml, 10 ml cost $4.19 per ml. The big bottle is 84.3 % cheaper per ml (as of 01.10.2026).
Is there a voucher or cashback for Jimmy Choo I Want Choo 40 ml (1.4 oz)?+
Yes, 2 % cashback via Coin7 at Perfumania.

International

In how many countries does perfumeprices compare Jimmy Choo I Want Choo 40 ml (1.4 oz)?+
In 24 countries with delivery, each calculated with shipping and import charges for that country.

Fragrance

Which notes does Jimmy Choo I Want Choo have?+
According to the fragrance description: mandarin, jasmine, vanilla, benzoin, peach, lily.
Is Jimmy Choo I Want Choo a women's or men's fragrance?+
Shops list Jimmy Choo I Want Choo as a women's fragrance.
Which sizes of Jimmy Choo I Want Choo are there?+
Sizes: 5 ml (0.2 oz), 10 ml (0.3 oz), 40 ml (1.4 oz), 60 ml (2.0 oz), 100 ml (3.4 oz). Concentrations: Eau de Parfum.
Which cheaper fragrances have similar notes to Jimmy Choo I Want Choo?+
Dolce&Gabbana The Only One Intense 100 ml (3.4 oz) (33 % shared notes, from $57.95). Only the notes from the descriptions are compared, not how the scent wears on your skin.

Shop & shipping

Which shops deliver Jimmy Choo I Want Choo 40 ml (1.4 oz) to the United States?+
Perfumania (United States), The Fragrance Outlet (United States), eCosmetics (United States).
How much is shipping to the United States?+
Perfumania: $6.95, free from $59.00; The Fragrance Outlet: $7.50, free from $50.00; eCosmetics: $6.95, free from $49.00 (as of 01.10.2026).
When were the prices for Jimmy Choo I Want Choo 40 ml (1.4 oz) last checked?+
Last on 01.10.2026 at 9:57 pm when syncing with the shops. Prices can change at any time after that, the price in the shop is binding.
How does perfumeprices calculate the total price?+
Shop price plus shipping to the United States, for shops from another customs area plus duty and import tax, minus a voucher only when it surely applies. Example Perfumania: Price $61.95 + Shipping $0.00 = $61.95.
Best price$61.95
Go to shop

Choose your country

The country sets shipping costs, the total price and the page language.