perfumeprices

Home › Damen › Lancôme › La Vie est Belle

The lowest total price for Lancôme La Vie est Belle 30 ml (1.0 oz) to the United States is $70.95 at FragranceShop.com today (as of 29.09.2026).

Lancôme La Vie est Belle

Lancôme

La Vie est Belle

Eau de Parfum · Damen

Concentration
Size

All offers

Total price including shipping to the United States.

Best price
FragranceShop.com Lancôme La Vie est Belle · Eau de Parfum · 30 ml (1.0 oz) Shipping from the United States $70.95Total price · $2.36 per ml
Price$70.95
Shipping$0.00
plus sales tax for delivery to New Jersey
Cashback via Coin7 approx.−$1.77
Perfumania.com Lancôme La Vie est Belle · Eau de Parfum · 30 ml (1.0 oz) Shipping from the United States $79.95Total price · $2.67 per ml
Price$79.95
Shipping$0.00
Cashback via Coin7 approx.−$1.60
The Fragrance Outlet Lancôme La Vie est Belle · Eau de Parfum · 30 ml (1.0 oz) Shipping from the United States $91.99Total price · $3.07 per ml
Price$91.99
Shipping$0.00
Cashback via Coin7 approx.−$1.84

About Lancôme La Vie est Belle

Lancôme La Vie est Belle is a floral gourmand fragrance for women with real intensity, opening with pear and blackcurrant, moving through iris, jasmine and orange blossom at heart, and settling on praline, vanilla, patchouli and tonka bean at the base. As an Eau de Parfum it carries more fragrance oil than an Eau de Toilette. Available in 30, 50, 75 and 100 ml.

With four sizes between 30 and 100 ml, doing the maths almost always pays off, since the discount on the larger bottle is not always the same size.

Everything about Lancôme La Vie est Belle+

Price & buying

How much is Lancôme La Vie est Belle 30 ml (1.0 oz) to the United States?+
From $70.95 total price at FragranceShop.com today. Breakdown: Price $70.95 + Shipping $0.00 = $70.95. We compared 3 offers (as of 29.09.2026).
Where is Lancôme La Vie est Belle 30 ml (1.0 oz) cheapest?+
At FragranceShop.com for $70.95. The most expensive offer is $91.99, so you save $21.04 or 22.9 % (calculation: ($91.99 − $70.95) / $91.99, as of 29.09.2026).
Which size of Lancôme La Vie est Belle Eau de Parfum is cheapest per ml?+
Cheapest per ml is 100 ml (3.4 oz). Total price divided by ml: 30 ml (1.0 oz): $2.36 per ml · 75 ml (2.5 oz): $1.47 per ml · 100 ml (3.4 oz): $1.37 per ml (as of 29.09.2026).
Is the bigger bottle of Lancôme La Vie est Belle worth it?+
Yes. 100 ml cost $1.37 per ml, 30 ml cost $2.36 per ml. The big bottle is 42.1 % cheaper per ml (as of 29.09.2026).
Do I get cashback when buying Lancôme La Vie est Belle 30 ml (1.0 oz)?+
Yes, via Coin7 you get 2.5 % cashback at FragranceShop.com. At the current price of $70.95 that is approx. $1.77. Cashback is not deducted in the total, it is credited after your purchase.

International

In how many countries does perfumeprices compare Lancôme La Vie est Belle 30 ml (1.0 oz)?+
In 28 countries with delivery, each calculated with shipping and import charges for that country.

Fragrance

Which notes does Lancôme La Vie est Belle have?+
According to the fragrance description: orange blossom, blackcurrant, patchouli, jasmine, vanilla, praline, tonka, pear, iris.
Is Lancôme La Vie est Belle a women's or men's fragrance?+
Shops list Lancôme La Vie est Belle as a women's fragrance.
Which sizes of Lancôme La Vie est Belle are there?+
Sizes: 30 ml (1.0 oz), 50 ml (1.7 oz), 75 ml (2.5 oz), 100 ml (3.4 oz). Concentrations: Eau de Parfum.

Shop & shipping

Which shops deliver Lancôme La Vie est Belle 30 ml (1.0 oz) to the United States?+
FragranceShop.com (United States), Perfumania.com (United States), The Fragrance Outlet (United States).
How much is shipping to the United States?+
FragranceShop.com: $7.95, free from $50.00; Perfumania.com: $6.95, free from $59.00; The Fragrance Outlet: $7.51, free from $50.00 (as of 29.09.2026).
When were the prices for Lancôme La Vie est Belle 30 ml (1.0 oz) last checked?+
Last on 29.09.2026 at 11:36 pm when syncing with the shops. Prices can change at any time after that, the price in the shop is binding.
How does perfumeprices calculate the total price?+
Shop price plus shipping to the United States, for shops from another customs area plus duty and import tax, minus a voucher only when it surely applies. Example FragranceShop.com: Price $70.95 + Shipping $0.00 = $70.95.
Best price$70.95
Go to shop

Choose your country

The country sets shipping costs, the total price and the page language.