perfumeprices

Home › Damen › Davidoff › Cool Water Perfume

The lowest total price for Davidoff Cool Water Perfume 100 ml (3.4 oz) to the United States is $28.90 at FragranceShop.com today (as of 29.09.2026).

Davidoff Cool Water Perfume

Davidoff

Cool Water Perfume

Eau de Toilette · Damen

Concentration
Size
50 ml 200 ml

All offers

Total price including shipping to the United States.

Best price
FragranceShop.com Davidoff Cool Water Perfume · Eau de Toilette · 100 ml (3.4 oz) Shipping from the United States $28.90Total price · $0.29 per ml
Price$20.95
Shipping$7.95
plus sales tax for delivery to New Jersey
Cashback via Coin7 approx.−$0.52
The Fragrance Outlet Davidoff Cool Water Perfume · Eau de Toilette · 100 ml (3.4 oz) Shipping from the United States $66.00Total price · $0.66 per ml
Price$66.00
Shipping$0.00
Cashback via Coin7 approx.−$1.32
Everything about Davidoff Cool Water Perfume+

Price & buying

How much is Davidoff Cool Water Perfume 100 ml (3.4 oz) to the United States?+
From $28.90 total price at FragranceShop.com today. Breakdown: Price $20.95 + Shipping $7.95 = $28.90. We compared 2 offers (as of 29.09.2026).
Where is Davidoff Cool Water Perfume 100 ml (3.4 oz) cheapest?+
At FragranceShop.com for $28.90. The most expensive offer is $66.00, so you save $37.10 or 56.2 % (calculation: ($66.00 − $28.90) / $66.00, as of 29.09.2026).
Which size of Davidoff Cool Water Perfume Eau de Toilette is cheapest per ml?+
Cheapest per ml is 100 ml (3.4 oz). Total price divided by ml: 50 ml (1.7 oz): $0.54 per ml · 100 ml (3.4 oz): $0.29 per ml (as of 29.09.2026).
Is the bigger bottle of Davidoff Cool Water Perfume worth it?+
Yes. 100 ml cost $0.29 per ml, 50 ml cost $0.54 per ml. The big bottle is 46.3 % cheaper per ml (as of 29.09.2026).
Do I get cashback when buying Davidoff Cool Water Perfume 100 ml (3.4 oz)?+
Yes, via Coin7 you get 2.5 % cashback at FragranceShop.com. At the current price of $20.95 that is approx. $0.52. Cashback is not deducted in the total, it is credited after your purchase.

International

In how many countries does perfumeprices compare Davidoff Cool Water Perfume 100 ml (3.4 oz)?+
In 7 countries with delivery, each calculated with shipping and import charges for that country.

Fragrance

Is Davidoff Cool Water Perfume a women's or men's fragrance?+
Shops list Davidoff Cool Water Perfume as a women's fragrance.
Which sizes of Davidoff Cool Water Perfume are there?+
Sizes: 50 ml (1.7 oz), 100 ml (3.4 oz), 200 ml (6.8 oz). Concentrations: Eau de Toilette.

Shop & shipping

Which shops deliver Davidoff Cool Water Perfume 100 ml (3.4 oz) to the United States?+
FragranceShop.com (United States), The Fragrance Outlet (United States).
How much is shipping to the United States?+
FragranceShop.com: $7.95, free from $50.00; The Fragrance Outlet: $7.51, free from $50.00 (as of 29.09.2026).
When were the prices for Davidoff Cool Water Perfume 100 ml (3.4 oz) last checked?+
Last on 29.09.2026 at 11:36 pm when syncing with the shops. Prices can change at any time after that, the price in the shop is binding.
How does perfumeprices calculate the total price?+
Shop price plus shipping to the United States, for shops from another customs area plus duty and import tax, minus a voucher only when it surely applies. Example FragranceShop.com: Price $20.95 + Shipping $7.95 = $28.90.
Best price$28.90
Go to shop

Choose your country

The country sets shipping costs, the total price and the page language.